مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان بوشهر

يکشنبه 6 آذر 1401

مشاور وزیر بهداشت و رئیس سازمان اورژانس کشور خبر از تشکیل قطب مدیریت بحران در استان را دادند .

مشاور وزیر بهداشت و رئیس سازمان اورژانس کشور خبر از تشکیل قطب مدیریت بحران در استان را دادند .

دکتر پیر حسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور و مشاور وزیر به همراه دکتر کریمی نیا یکی از مسولین طراز اول سازمان پدافند غیرعامل کشور و خانم دکتر میرکتولی مسول آموزش سازمان اورژانس کشور به استان بوشهر سفر کردند .

دکتر دادجو در تشریح عملکرد ایشان طی سفر یکروزه گفت : ایشان از منطقه عسلویه وارد استان شدند و ضمن بررسی پایگاهها و بیمارستانها و صنایع و امکانات منطقه ، قبل از ظهر دیروز دوشنبه 25 اردیبهشت ماه 95 وارد شهر بوشهر شدند .بلافاصله در اولین اقدام خود به اتفاق دکتر رئیسی ، ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان با استاندار و معاونین ایشان دیدار و گفت و گو کردند.

دکتر دادجو افزود : ایشان حامل خبر خوبی نیز برای مردم و پرسنل اورژانس بودند .ضمن اعلام رسمی سازمانی شدن اورژانس استان در جمع مسئولین استانی  ، قطعی شدن مسئله قطب ویژه استان بوشهر و تشکیل قطب ویژه بحران را نیز اعلام کردند و افزودند با توجه به نقاط خاص استراتژیک در استان از جمله پارس شمالی و جنوبی ، جزایر نفتی خارک و بندر بهرگان  در منطقه ، مرزهای گسترده دریایی و وجود صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی روبه گسترش ، مراکز تغذیه گاز و حوضچه های نفتی در اکثر نقاط و حتی نزدیک به روستاها و برخی نقاط شهری

و مسائل خاص منطقه ای که از دید کارشناسان زبده پدافند غیرعامل کشور بدور نبوده باعث شده نگرشها نسبت به استان تغییر کند  .

دکتر کولیوند در ادامه به نیاز مبرم استان را در خصوص تامین زیرساختهای ضروری و ملزومات مهم اشاره کردند  و آن را جز با عزم کلیه مسولین استانی محقق ندانستند .

استانداربوشهر:

یک فروند بالگرد اورژانس به استان بوشهر اختصاص یابد

در ادامه جلسه دکتر سالاری استاندار محترم استان بوشهر از حضور دکتر کولیوند ، دکتر کریمی نیا ، خانم دکتر میرکتولی ، ریاست دانشگاه و سایر حاضران تشکر و قدردانی کردند و موافقت خود را  با طرحهای ارائه شده اعلام کردند و این نکته را قابل توجه دانستند که در برنامه ریزی و طرحهای کلان از تداخل شرح وظیفه سازمانها بایستی پرهیز شود .

ایشان همچنین اظهار داشت استان بوشهر دارای ظرفیتها و موقعیت خاص در کشور است و خظرپذیری بالایی در سطح منطقه وجود دارد .وی برخورداری از اورژانس هوایی قوی و توانمند برای رسیدگی به سوانح دریایی را یک ضرورت دانست . استاندار بوشهر با اشاره به کوتاه شدن مسافت‌ها برای انتقال بیماران اظهار کرد: در زمان حاضر در بخش اورژانس جاده‌ای کارهای خوبی در استان بوشهر انجام‌شده و آمبولانس‌های معمولی و فرسوده جای خود را به آمبولانس‌های مجهز ای سی یو و ان ای سی یو دار داده‌اند.

دکتر سالاری با تأکید بر ضرورت تجهیز اورژانس هوایی در استان بوشهر گفت: در زمان بحران دریایی با کشتی امکان امدادرسانی وجود ندارد و دراین شرایط امدادرسانی هوایی ضروری است.

استاندار بوشهر افزود: با توجه به امکانات و صنایع موجود در استان و محدودیت امکانات به‌ویژه در منطقه عسلویه تجهیز امداد هوایی استان برای ارائه خدمات در زمان بحران ضروری است.

وی بیان کرد: امکانات بهداشتی و اورژانسی موجود در عسلویه جوابگوی حوادث صنعتی منطقه نیست و نیاز به توسعه و ارتقای کمی و کیفی دارد.

دکتر سالاری با اشاره به صحبت‌های رییس اورژانس مبنی بر اضافه شدن ۱۱ بالگرد به ناوگان اورژانس هوایی کشور، ادامه داد: یک بالگرد به استان بوشهر اختصاص یابد تا شاهد رسیدگی بهتر و بیشتر به بیماران و حادثه‌دیدگان باشیم.

وی اضافه کرد: در راستای بهبود وضعیت سلامت در استان بوشهر تاکنون اقدامات خیلی خوبی صورت گرفته است و شاهد توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی در استان هستیم.

 

رییس سازمان اورژانس کشور در بوشهر:

دو بیمارستان هوایی راه‌اندازی می‌شود/ افزایش بالگردهای اورژانس

رییس سازمان اورژانس کشور از راه‌اندازی دو بیمارستان هوایی خبر داد و گفت: تأسیس بیمارستان هوایی از نیازهای بخش بهداشت و درمان برای جابه‌جایی بیماران به‌صورت انبوه است که بر اساس هماهنگی‌های انجام‌شده با یکی از شرکت‌های هواپیمایی قرار است 2 فروند هواپیما به بیمارستان هوایی تبدیل شوند.

پیر حسین کولیوند روز دوشنبه در نشست با استاندار بوشهر افزود: بر همین اساس در هریک از این هواپیماها امکان ایجاد 40 تخت بستری، یک‌تخت ای سی یو و یک اتاق عمل سرپایی وجود دارد.

وی بابیان اینکه در زمان حاضر تنها یک فروند بالگرد اورژانس با تمام امکانات و تجهیزات در دانشگاه علوم پزشکی مازندران فعال است ادامه داد: در دولت تدبیر و امید سفارش خرید 11 بالگرد داده‌شده که 3 تا 4 ماه آینده تحویل می‌شود.

توسعه خدمات اورژانس در سال‌های اخیر به‌صورت جدی در دستور کار بوده است و در استان بوشهر نیز شاهد بهبود چشمگیر وضعیت اورژانس هستیم.

وی با اشاره به وجود صنایع عظیم نفت و گاز و پتروشیمی در استان بوشهر و همچنین هم‌جواری با خلیج‌فارس، اضافه کرد: افزایش خدمات اورژانس در این استان یک ضرورت است.

تعداد اورژانس‌های هوایی در کشور به ۳۲ پایگاه افزایش‌یافته است

رییس سازمان اورژانس کشور با اشاره به افتتاح اورژانس هوایی در گچساران در آینده نزدیک، بیان کرد: تعداد اورژانس‌های هوایی در کشور به ۳۲ پایگاه افزایش‌یافته است و شش پایگاه جدید نیز در خردادماه افتتاح می‌شود.

وی توسعه خدمات اورژانس هوایی را یک ضرورت دانست و ادامه داد: تاکنون ۱۶ هزار بیمار و یا مصدوم در سطح کشور از خدمات اورژانس‌های هوایی بهره‌مند شده‌اند.

کولیوند از راه‌اندازی دو بیمارستان هوایی با ۴۵ تخت بیمارستانی در کشور طی سال جاری خبر داد و افزود: این بیمارستان در رسیدگی به مصدومان و بیماران نقش بسیار مهمی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: ۱۱ بالگرد با تجهیزات مدرن اورژانسی نیز طی سه تا چهار ماه آینده به ناوگان هوایی اورژانسی اضافه خواهد شد.

رییس سازمان اورژانس کشور از تدوین طرح جامع فوریت‌های پزشکی استان بوشهر خبر داد و افزود: اورژانس دریایی، هوایی و زمینی در نقاط مختلف استان بوشهر ایجاد می‌شود .

 

 

 

افتتاح پروژههای عمرانی با حضور دکتر کولیوند

دکتر کولیوند ضمن حضور خود در استان سه طرح عمرانی سازمان اورژانس را نیز افتتاح کردند .

دکتر دادجو در مصاحبه با روابط عمومی گفت : دکتر کولیوند و هیات همراه ازسه طرح عمرانی که شامل :

- مرکز پایش مراقبتهای سلامت ، ستاد هدایت بین بیمارستانی ویا mcmc را با مساحت بالغ بر 120 متر مربع و هزینه ای معادل 40 میلیون تومان برای مانیتورینگ کردن بخشهای اورژانس بیمارستانهای شهر بوشهر و رصد محورهای مواصلاتی شهر و تسهیل روند پذیرش بیماران بین بیمارستانهای سطح استان و در صورت نیاز انتقال به بیمارستانهای مرکزی سایر استانها

- پایگاه دوم شهری بوشهر با زیربنایی حدود 150 مترمربع ، دو طبقه ، جهت رسیدگی به بیماران ومصدومین بافت متراکم مرکزی و شمالی شهر با هزینه ای معادل 400 میلیون تومان

-و نیز بهره برداری از ساختمان جدید التاسیس وانتقال پایگاه مرکزی شهر به آن محیط با متراژ 80 متر مربع و هزینه معادل 350 میلیون تومان ، از سال 95 تکمیل  و تجهیز آن به سخت افزار و نرم افزارهای لازم

با حضور دکتر رئیسی ریاست دانشگاه علوم پزشکی و مهندس باستی معاون سیاسی استاندار و جمعی ازخبرنگاران  بهره برداری کردند .

دکتر دادجو افزود : با افتتاح این مراکز بخصوص مرکز پایش مراقبتهای سلامت ، بررسی وضعیت اورژانس بیمارستانهای شهر بوشهربا استفاده از مانیتور قابل انجام است و این موضوع تا حد زیادی زمانهای تلف شده سیستم را در بیمارستانها و مبادی ورودی آنا حین پذیرش ، جبران کرده و کنترل کیفیت خدمات را ارتقا می بخشد .

دیدار دکتر کولیوند با ریاست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

دکتر کولیوند و هیات همراه عصر دیروز یکشنبه 25 اردیبهشت ماه در دفتر ریاست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ، دکتر رئیسی حاضر شدند ، در این دیدار از نقشه راه دانشگاه در بخش درمان رونمايي شد .

به گزارش دکتر دادجو ، بررسی وضعیت زیرساختها  از نظر پدافند غیرعامل ، ایجاد قطب ویژه بحران بخصوص در قسمت جنوبی استان ، در نظر گرفتن تجهیزات و امکانات زیرساختی  و... از جمله مباحث مطرح شده در این جلسه بوده است .

دکتر علیرضا رئیسی نیز نقشه راه درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را تا سال 1404 ارائه نمودند و دکتر کریمی نیا مشاور عالی دکتر کولیوند در زمینه پدافند غیرعامل نقطه نظرات خود را مطرح و با دکتر رئیسی به بحث و گفت و گو نشستند .

بنا به این گزارش پیش بینیهای انجام شده در بخش درمان و در نظر گرفتن کلیه امکانات منطقه اعم از دانشگاهی و غیر دانشگاهی مورد توجه حاضران قرار گرفت .بنا به اظهارات دکتر رئیسی این نقشه و الحاقات آن در سایر بخشها در حال تکامل است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

عملیات اورژانس
واحد مالی اداری
آموزش
کارگروه بهداشت
اورژانس بیمارستانی
روابط عمومی
بیشتر
ارتباط با ریاست
بیشتر
تالار گفتمان
آموزش