مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان بوشهر

يکشنبه 6 آذر 1401

حوادث تلخ چهارشنبه سوری 95 در بوشهر

حوادث تلخ چهارشنبه سوری 95 در بوشهر

تعداد کل حادثه دیدگان چهارشنبه سوری در استان بوشهر تا کنون 17 نفر اعلام شده اند .

 

دکتر دادجو ، دبیر کارگروه سلامت درحوادث غیرمترقبه و پدافند غیرعامل دانشگاه علوم پزشکی در مورد حوادث چهارشنبه آخر سال گفت: از ساعت 12 ظهر روز سه شنبه 24/12/95 تا این لحظه طبق اطلاعات ستاد هدایت عملیات بحران که وظیفه ساماندهی و گردآوری اطلاعات حوادث ویژه را برعهده دارد ، تعداد کل آسیب دیدگان 17 نفر بوده است ، از این تعداد 8 مورد توسط اورژانس 115 در سطح استان رسیدگی شده و 9 مورد نیز خود به بیمارستانها و مراکز درمانی استان مراجعه کرده اند .

رئیس سازمان اورژانس بوشهر در ادامه گفت : از این تعداد 12 نفر بصورت سرپایی درمان شده اند و5 نفر همچنان در بیمارستان بستری هستند ، یک نفر از ایشان از بیمارستان شهدای خلیج فارس با سوختگی بالای 50 درصد در اثر انفجار ترقه در دستش حین رانندگی با موتور علاوه بر سوختن عمیق پاها ، دست ، سرو گردن و زیر شکم ، تصادف کرده  است ، در نهایت ایشان برای درمان به بیمارستان سوانح و سوختگی گناوه منتقل شده است . 2 نفر دیگر مادری 47 ساله و پسری 15 ساله بوده است ، مربوط به بخش شبانکاره از توابع شهرستان دشتستان ، در اثر انفجار بمب دست ساز در اتاق منزل مسکونی که باعث صدمه جدی به هر دونفر ، سوختگی درجه 2 و 3 و حدودا" 40 تا 50 درصد گردیده ، به گفته ناظرین قسمتهایی از خانه نیز در اثر موج انفجار تخریب شده است .شدت جراحات وارده این مادر و پسر را برای ادامه روند درمان به بیمارستان سوانح و سوختگی گناوه راهی کرد . ، 1 مورد دیگر که همچنان بستری است و در اثر انفجار ترقه دست چپش پاره شده و مشکل اورتوپدی پیدا کرده است ، آقایی 24 ساله است که خود به بیمارستان شهید گنجی برازجان مراجعه کرده است و درحال پیگیری درمان است . در گزارشی که به تازگی از بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر دریافت کرده ایم ، مربوط به نوجوانی 17 ساله است که از ناحیه صورت آسیب دبده به گونه ای که نیاز به جراحی فک و صورت پیدا کرده است .

دکتر دادجو آمار سال گذشته حوادث چهارشنبه سوری در زمان مشابه را 23 نفر اعلام  کرد و گفت: در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته ایم ولی به نظر می آید مصدومین امسال آسیبهای جدی تری داشته اند و سوختگیهای عمیق در نواحی حساس بوده است .

ایشان در ادامه  به ترافیک و شلوغی معابر شهری بخصوص در ورودی مناطق شهری  اشاره کردند و وجود نمایشگاهها ی مختلف در نقاط استان ، نزدیک به عید نوروز و مراسم چهارشنبه سوری را عاملی برای کاهش سرعت خدمت رسانی اورژانس دانستند .

عمده ترین حوادث مربوط به انفجار ترقه و ترکیدن بمبهای دست ساز بوده و نواحی آسیب دیده سرو گردن ، دست و پا ، ناحیه تناسلی ، پارگی پلک و صدمه به چشم  و گوش بوده است .

دکتر دادجو در پایان از زحمات همکاران و پرسنل فوریتهای پزشکی استان تشکر و قدردانی کردند ، چراکه روزگذشته علاوه بر پوشش حوادث چهارشنبه سوری تعداد ماموریتهای تصادفی نیز به دلیل کثرت وسیله نقلیه در معابر افزایش داشته واینها همه در کنار مواردی انجام شده که شامل بیماران اعصاب و روان و سایر بیماریها نیز بوده است .

 

 

 

ز.ی/50000 

 

 

 

عملیات اورژانس
واحد مالی اداری
آموزش
کارگروه بهداشت
اورژانس بیمارستانی
روابط عمومی
بیشتر
ارتباط با ریاست
بیشتر
تالار گفتمان
آموزش