مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان بوشهر

يکشنبه 6 آذر 1401

آموزش همگانی راهی برای پیشگیری از حوادث چهارشنبه پایان سال

درسال گذشته طبق آمار 132 نفر از هموطنان دچار حوادث مربوط به چهارشنبه پایان سال شدند که متاسفانه 8 مورد از آنها منجر به قطع عضو و19 نفر نیز جان خود را از دست دادند .

دکتر عبدالرحیم دادجو رئیس سازمان اورژانس بوشهر در مصاحبه با روابط عمومی سازمان گفت : چهارشنبه سوری جشنی نیست که وابسته به دین یا قومیت افراد باشد و در میان بیشتر ایرانیان رواج دارد .اما اکنون چهارشنبه سوری یعنی دلهره ، ترس ، خطر و فاجعه ، دیگر چهارشنبه سوری به معنای پریدن از روی آتش نیست ، پریدن از روی حادثه است .امروزه با منسوخ شدند این آیین های قدیمی و جایگزین شدن آیین های پرخطر جدید ، چارشنیه سوری از یک سنت دوست داشتنی و زیبا به جشنی وحشت آور و نازیبا تیدیل شده است ایشان متذکر شدند : در سال گذشته طبق آمار کشوری 132 نفر از هموطنان دچار حوادث مروط به چهارشنبه سوری شدند که متاسفانه 8مورد ازآنها منجر به قطع عضو و 19 نفر نیز جان خود را از دست دادند .پیشگیری از حوادث تلخی از این دست حوادث مستلزم ارتقای فرهنگ ایمنی است و فرهنگ ایمنی بر سه اصل استوار است : آگاهی ، آموزش و الزام .

دکتر دادجو در ادامه افزود : بسیاری از والدین بدون آگاه سازی و آموزش مناسب فرزندانشان ، سراغ سومین اصل یعنی الزام می روند و سعی می کنند با توسل به زور و اجبار ، آنها را از کاری منع یا به کاری ترغیب کنند ولی این شیوه معمولا" با شکست همراه است .آگاهسازی و آموزش نوجوانان و جوانان ضرورت دارد و در رند این آگاه سازی باید به شخصیت آنها احترام گذاشت و از جریحه دار کردن غرورشان پرهیز کرد .راه ایمنی از آموزش می گذرد و پیش شرط آموزش ، آگاهی است .آگاهی از خطرات موجود و شیوه مقابله با این خطرها احتمال بروز حوادث تلخ را در آخرین ماه سال کاهش خواهد داد.

دکتر دادجو به انجام آموزشهای لازم در خصوص حوادث چهارشنبه سوری و حوادث احتمالی مرتبط با آن اشاره کرد و چنین گفت : از حدود یکماه پیش آموزش در سطح مدارس و مقاطع مختلف تحصیلی دانش آموزان در اکثر نقاط استان توسط همکاران و پرسنل فوریتهای پزشکی آغاز شده است و نیروهای اورژانس 115 در تلاشند تا نکات ضروری را به دانش آموزان یاد بدهند با این هدف که اینان خود به مانند یک امدادگر در خانواده و جامعه اطراف خود باشند .

دکتر دادجو توصیه کردند که : - در صورت مواجهه با فردی که دچار سوختگی شده ، ضمن حفظ خونسردی از مالیدن مواد غیر بهداشتی مثل خمیردندان ، سیب زمینی و... بر روی محل سوختگی خودداری نمایند و مصدوم را هر چه سریعتر به مرکز درمانی منتقل کنند و در صورت شدت مصدومیت با اورژانس 115 تماس بگیرند .

-          والدین می بایستی در شادیهای فرزندان خود شریک باشند تا همیشه نظاره گر گل خنده هایشان باشند .آنان را در تهیه وسائل آتش بازی بی خطر و مفرح همراهی نمایید .

-          در هنگام برپایی آتش در داخل یا خارج از ساختمان از دسترسی به کپسول اطفا حریق و جعبه های کمکهای اولیه اطمینان حاصل نمایید .

-          از سوزاندن وسائل یا مواد غیرمتعارف مانند لاستیک و آمپول و استفاده از مواد آتش زا نظیر بنزین ، الکل ، کاربیت و مانند آن جدا خودداری نمایید .

-          از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیک پست های برق یا ایستگاههای تقلیل فشار گاز و پارکینگ های عمومی خودداری کنید .

-          در صورت نگهداری مواد محترقه ، حتی کم خطر و استاندارد ، حتما آن را درجای خشک و خنک نگهداری نکنید .

-          از پرتاب مواد محترقه به طرف افراد خودداری نمایید .

-          هیچگاه مواد محترقه را در ظروف شیشه ای یافلزی قرار ندهید ، زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز ، به اطراف پرتاب شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد .

-          از پرتاب نمودن ظروف تحت فشار از جمله کپسول ، اسپری و حشره کش ها در داخل آتش خودداری نمایید .

-          در پایان شب ، بقایای مواد آتش بازی را به سرعت جمع نکنید و حتما" برای این کار ، لااقل 15 تا 20 دقیقه صبر کنید و بعد از این مدت ، آن ها را در یک سطل آب بریزید و دور بیندازید .قبل از ترک محل  حتما" از خاموش شدند آتش مطمئن شوید .

نکات ایمنی در هنگان وقوع آتش سوزی :

-          اولین اولویت امنیت صحنه است .در زمان حادثه رعایت اصول ایمنی هم برای خود و هم برای مصدومین و تماشا کنندگان اولین اولویت است . هرگز برای نجات یک نفر دیگران را به خطر نیاندازید .

-          برای جلوگیری از آسیب بیشتر و توانایی کنترل صحنه حفظ خونسردی بسیار مهم است .

-          سرعت عمل هنگان روبرو شدن با آتش سوزی برای نجات جان خود و مصدومین احتمالی کاملا حیاتی است .

-          همانطور که می دانیم آتش خیلی سریع انتشار می یابد بنابراین بلافاصله آتش نشانی (125) و اورژانس (115) را خبر کنید و تا آنجا که می توانید ف اطلاعات کالی در مورد بروز حادثه به آنها بدهید و از دستورات آنها پیروی کنید .

-          امدادگران و یا افرادی که درجریان حریق واقع شده اند باید لباسهای دارای الیاف مصنوعی و پلاستیکی را از خود دور کنند .

-          مطمئن شوید برای نجات مصدوم جان خود و دیگران را به خطر نمی اندازید .

-          در صورتیکه مجبور به احیا مصدوم هستید این عمل را در خارج از محل خطر شروع کنید .اگر تنفس مصدوم قطع شده است از یکنفر بخواهید با 115 تماس بگیرد و تا رسدن اورژانس تنفس مصنوعی را شروع کنید و از دستورات پرستار 115 پیروی کنید .بهتر است تلفن را روی بلندگو (اسپیکر) قرار دهید تا ضمن شنیدن دستورات ، آنها را اجرا کنید .

-          لباسهای نیمه سوخته یا در حال اشتعال را خارج کنید .اگر لباس سوخته به پوست مصدوم چسبیده است سعی نکنید آنر ا باکشیدن جدا کنید .برای جدا کردن باید اطراف محل چسبیدگی را با قیچی ببرید .

-          تا رسیدن نیروهای امدادی بیمار را با پتو بپوشانید و از پایین آمدن دمای بدن جلوگیری نمایید .

-          وضعیت عموم مصدوم را بررسی کنید .از باز بودن اه هوایی و تنفس طبیعی او مطمئن شوید .برای این منظور ایتدا از هوشیاری وی اطمینان حاصل کنید .برای این کار اور را صدا کنید و روی شانه اش بزنید .

-          در صورتیکه مصدوم بیهوش است بجز در موایدیکه ایمنی او در خطر است اورا جابجا نکنید .

-          بدون حرکت دادن گردن ، دهان را بررسی کنید : که زبان موجب انسداد راههای هوایی نشده باشد .در صورتیکه زبان به عقب برگشته باشد آن را با استفاده از انگشت به حالت معمول برگردانید .اگز جسم خارجی در داخل دهان دیده می شود با استفاده از انگشت آن را خارج نمایید .

-          اگر مصدوم هوشیار نیست و نفس نم کشد عمل احیا را شروع کنید .اگر به هر دلیل امکان انجام تنفس مصنوعی را ندارید فشردن قفسه سینه را ادامه دهید .

-          مراقب آسیبهای احتمالی به خود و بیمار باشید .

-          ناحیه سوخته را می توانید با آب سرد بشویید و خنک کنید .اگر سوختگی وسیع است ، محل را به مدت 15 دقیقه در آب سرد (حدود 10 تا 15 درجه و نه آب یخ ) و پانزده دقیقه در آب ولرم (حدود 20 درجه ) قرار دهید .

-          پس از 20 دقیقه خنک کردن از یک پانسمان استریل استفاده کنید .از یک پانسمان غیر چسبنده که شامل پمادی استریل برای تسکین درد و کاهش خطر عفونت باشد ، استفاده نمایید .در صورتی که پماد مناسبی در اختیار ندارید هرگز از پمادهای متفرقه استفاده نکنید .

-          تاول ها را پاره نکنید و پوست کنده شده را جدا نکنید .

-          از یخ و آب یخ بر روی ناحیه سوخته استفاده نکنید زیرا باعث سوختگی بیشتر می شود .

-          از بانداز سبک استفاده کنید .

-          اگر وسعت سوختگی به اندازه کف دست مصدوم باشد حتما نیاز به اقدامات درمانی بیمارستانی دارد .نواحی تناسلی ، انگشتان ، کف دست ، گردن ، صورت ، مخاطها و چشم از قسمتهای بسیارمهم بدن هستند که حتی سوختگیهای کوچک آن ها هم باید به وسیله پزشک معاینه و درمان شود ، بنابراین اگر با کوچک ترین سوختگی در این نواحی موجه شده اید ، بلافاصله مصدوم را برای معاینه و درمان به مرکز درمانی برسانید .در این بین سوختگیهای دور تا دور اندامها ، گردن و تنه اهمیت بالای دارند زیرا تورم بعدی در محل سوختگی موجب اختلال خونرسانی اندام یا مشکلات تنفسی می گردد .

-          مراقب علائم شوک باشید .

-          شماره های 115 ، 125 و 110 را به کودکان خود آموزش دهید و به آنان بیاموزید که در چه موقعی با هرکدام از آنان تماس بگیرند .

 

 

 

عملیات اورژانس
واحد مالی اداری
آموزش
کارگروه بهداشت
اورژانس بیمارستانی
روابط عمومی
بیشتر
ارتباط با ریاست
بیشتر
تالار گفتمان
آموزش